Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 176 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Szwajcaria obniża – zarząd banku nie

piątek, 23 stycznia 2009 9:14
Skocz do komentarzy
 

Dostałem dzisiaj linki do trzech ciekawych stron:

1. http://nabiciwmbank.undergrand.com.pl/,

2. http://mstop.pl/,

3. http://www.mbank.pl/forum/read.html?f=1&i=864893&t=864893&sr=ld&pn=1&cat=0

 

Założyli je klienci mBanku i Multibanku, którzy zaciągnęli w tych instytucjach kredyty hipoteczne przed 1 września 2006 rokiem. Czują się pokrzywdzeni przez banki ponieważ, gdy stopa procentowa ustalana przez Bank Szwajcarii rosła obie instytucje podnosiły oprocentowanie bardzo skrupulatnie reagując bardzo szybko na decyzje Szwajcarów. Później gdy wysokość stóp procentowanych zaczęła spadać zdawały się tego nie zauważać. Gdy klienci zaczęli się domagać obniżek banki odmówiły, zaznaczyły, że jest to suwerenna decyzja zarządu i klienci co najwyżej mogą refinansować stary kredyt nowym, gdzie oprocentowanie jest niższe, a jego wysokość zależna nie od decyzji zarządu a od LIBORU. Oczywiście operacja taka wiąże się z zapłaceniem bankowi marży za nowy kredyt.

 

mBank tak tłumaczy sytuację: "Zgodnie z zapisami w umowach kredytu hipotecznego, które były zawierane przed 1 września 2006 r., oprocentowanie uzależnione jest od decyzji Prezesa Zarządu BRE Banku SA. Decyzje te podejmowane są w oparciu o szerokie analizy rynku makroekonomicznego, z dbałością o stabilną pozycję banku i bezpieczeństwo powierzonych przez Klientów finansów". O oprocentowaniu decyduje nie tylko LIBOR, ale także koszt pieniądza na rynku bankowym, który znacznie wzrósł. Dlatego obecna sytuacja nie pozwala na podjęcie decyzji o zmianie oprocentowania kredytów hipotecznych udzielanych przed wrześniem 2006 roku. Mamy na uwadze sugestie Klientów i stąd propozycja przejścia na nowe warunki.

 

Tak się składa, ze jestem w identycznej sytuacji - tyle, że w mniejszej skali bo to nie kredyt hipoteczny. Opisywałem ją we wpisie „Dobrzy robią zło" - http://bankowoscbezumiaru.bloog.pl/id,3355179,title,Dobrzy-robia-zlo,index.html

 

W moim przypadku jest to kredyt złotówkowy w PKO BP. Podobnie jak w wyżej opisywanym przypadku bank skrupulatnie reaguje na decyzje RPP o podwyżkach stóp i kompletnie ignoruje obniżki. Mój kredyt już się kończy. Spłacam już właściwie tylko kapitał a odsetki stanowią znikomą część raty więc spokojnie czekam do końca, ale z usług PKO BP już raczej nie skorzystam.

 

Podobną radę mogę dać klientom mBanku i Multibanku. Zrefinansujcie swoje kredyty, ale w innym banku. Na rynku są oferty atrakcyjniejsze niż w detalicznych oddziałach BRE Banku. Klient tylko pozornie jest bezbronny. Jego siła tkwi w tym, że w każdej chwili może odejść z bankozaurusa zabierając swoje pieniądze i psując wizerunek instytucji, która twierdziła, że to inni są prehistorią.

 

Jako podpowiedź daję tabelę z listopadowego numeru Gazety Bankowej. Ponieważ minęły 2 miesiące, a rynek jest teraz bardzo dynamiczny trzeba ją zweryfikować, tym bardziej, że ostatnio więcej banków zaproponowało atrakcyjniejsze warunki.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  1 099 852  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

O moim bloogu

O bankach, ekonomii, urzędnikach.

O mnie

Maciej Goniszewski
Redaktor naczelny Gazety Bankowej i Portalu Finansowego GB.pl. W latach 1998 – 2005 jako dziennikarz ekonomiczny i kierownik działu ekonomicznego Głosu Wybrzeża specjalizował się w tematyce dotyczącej gospodarki morskiej, energetyki i handlu hurtowego. Współpracował w tym czasie z ogólnopolskimi pismami branżowymi oraz lokalnym portalem internetowym Trójmiasto.pl. Doświadczenia z dziennikarstwem internetowym zdobywał też w portalu Arena.pl, który w latach 2000-2001 podjął nieudaną próbę konkurowania z Wirtualną Polską. Dzięki zdobytemu doświadczeniu przez cztery kolejne lata był redaktorem prowadzącym strony internetowej Głosu Wybrzeża. W latach 2005-2006 dziennikarz w Wydawnictwie Inwestor, piszący o branży drzewnej. Od 2006 roku zastępca redaktora naczelnego, a następnie redaktor naczelny Gazety Bankowej. Uczestniczył w jej przekształceniu z tygodnika ekonomicznego w miesięcznik będący profesjonalnym pismem dla finansistów. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim i podyplomowe studia z bankowości w Szkole Głównej Handlowej. W 1999 roku otrzymał Ostre Pióro – nagrodę Business Centre Club dla Dziennikarzy ekonomicznych. W 2003 roku zdobył stypendium BRE Banku dla dziennikarzy ekonomicznych.

Statystyki

Odwiedziny: 1099852

Lubię to

Słownik internetowy

Więcej w serwisach WP

Finanse

Pytamy.pl